Tuletõkkeuksed – kõik mida peate teadma

Tõenäoliselt olete kuulnud tulekindlatest ustest. Eriti kui olete otsinud täiendavaid kaitse- ja turvameetmeid. Mis on tulekindel uks ja mille poolest see tavalisest erineb? Selles artiklis anname teile kõik vastused, mida otsite ja isegi need, millele te ilmselt pole veel mõelnud, kuid mida peate teadma.

Tulekindlad uksed või tuletõkkeuksed on uksed, mis on spetsiaalselt valmistatud kõrgete temperatuuride (nt majatulekahju) kahjustavatele mõjudele vastu pidama. Samuti on need mõeldud kaitsma suitsu kahjuliku mõju eest, mis on üks peamisi inimeste surmade ja inimohvrite põhjusi kodutulekahjude korral. Tulekindlatel ustel on spetsiifilised tulepüsivusklassid, mis näitavad kui kaua nad on võimelised tulele vastu pidama.

Millest on tulekindlad uksed valmistatud?

Sõltuvalt vajalikust tulepüsivuse tasemest on need uksed valmistatud erinevatest vastupidavatest materjalidest. Kõige tavalisemad on:

  • Teras
  • Klaas
  • Puit

See ei tähenda, et tulekindelad uksed on valmistatud ainult ühest materjalist. Väga sageli on need mitme komponendi segu. Lisaks ülaltoodud ainetele saab neid uksi tugevdada vermikuliidi, alumiiniumelementide ja tsinkkattega.

Tulekindla uksekomplekti väga oluline osa on ka selle tihend. Seda nimetatakse ka paisuvaks ribaks – see on materjalitükk, mis katab ukseava ja paisub kuumutamisel. See toimib blokina tule ja suitsu vastu, eemaldades ukse ja selle lengi vahelise tühimiku.

Kui palju tuletõkkeuks maksab?

Tulekindla ukse hind sõltub 4 asjast:

  • Materjal, millest see on ehitatud
  • Selle tulekindluse reiting
  • Toote üldine disain
  • Tootja

Tavaliselt maksavad kõrgema tulekindlusega uksed rohkem, kuna need tagavad parema kaitse ja kestavad kauem. Kuid iga tootja võib määrata kõrgema hinna, kui ta arvab, et nende ustel on lisafunktsioone või kasutatakse kindlat materjalide kombinatsiooni või nendel on atraktiivsem disain.

Ärge unustage, et tuletõkkeuksed nõuavad ka korralikku paigaldamist. Kui seda tehakse valesti, võib tootele märgitud tulekindlus kahjustada saada ja sellele ei saa täielikult loota. Paigaldamise teeb tavaliselt meister või koolitatud spetsialist. Seega tuleks arvestada ka paigalduskuludega.

Tulekindlate uste klassifitseerimine

Tulekindlale uksele antakse hinnang minutites – 30, 60, 90, 120. Nagu ilmselt juba arvasite, näitab minutite arv, kui kaua see tulele vastu peab.

Tugevad terasuksed annavad tavaliselt kõrgema tulekindluse – kuni 4 tundi. Puituksed on madalamad: tavaliselt 20-60 minutit.

Milline on parim tulekindel uks?

See sõltub muidugi sellest, millist ust vajate. Kui otsite maksimaalset tulepüsivust, peaksite kaaluma kõrgema tulekindlusega seadme ostmist. Tänapäeval pakuvad tootjad erinevaid disainilahendusi ja õige leidmine sõltub täielikult isiklikest eelistustest ja esteetilisest atraktiivsusest. Kui arvate, et 4-tunnine hinnang pole see, mida võiksite vajada – valige puidust mudelite hulgast. Kuigi nad on vähem vastupidavad, pakuvad need siiski tõhusat ja märkimisväärset ohutust. Igal juhul pakuvad isegi kõige lihtsamad tulekindlad uksed teile tulekahju korral paremat kaitset.

Kokkuvõte

Tuletõkkeuksed on kaasaegne viis lisa kaitsevõimaluse hankimiseks tulekahju korral. Aastatega on täiustanud paljud tootjad tootmistehnikaid ja täiustanud üldiseid disainielemente. Lisaks näeme regulaarselt ka uusi funktsioone. Kõik see suurendab saadaolevat mudelivalikut ja mitmekesistab hinnavahemikku. Loomulikult on see klientidele kasulik olukord.

Kui soovite muuta oma kodu turvalisemaks, tasub tuletõkkeuks kindlasti osta.

Comments are closed.