Kui korteril on vaid vineeruks ja logisevad aknaraamid, siis ei võta ükski turvafirma korteri valvamist enda kanda, väidavad turvafirma ESS eksperdid.
Mõned soovitused korteri turvalisuse suurendamiseks.
- Iga metalluks ei ole veel turvauks. Turvauksel olgu vähemalt kaks lukku, neist vähemalt üks Abloy, ASA või mõne teise tunnustatud firma turvalukk. Turvalukku saab mõlemalt poolt ainult võtmega avada. Turvauksel on vähemalt kolm hinge ja need on kaetud (ei ole väljast näha) ning keevitatud (mitte kruvidega kinnitatud).
- Kui korteril on kaks ust ja valvesüsteemi sõrmistik asub nende vahel, siis olgu väline uks tavaline, sisemine aga kindlasti turvauks. Välisukse teeb varas kergesti lahti ja hakkab sisemist muukima. Selle ajaga saab turvafirma häiresignaali ning jõuab õigeaegselt kohale.
- Turvauksel peab kindlasti olema uksesilm või turvaava. Mõttetu ja isegi ohtlik on paigaldada uksele kett. Jalga ukse vahele pannes ning metallikääridega ketti läbi lõigates saab varas hõlpsasti tuppa tungida.
- Trellid on otstarbekas paigaldada vaid I korruse akendele, ja võimaluse korral sissepoole. Seepärast, et kui varas akna puruks lööb, peab ta veel trellidega mässama hakkama. Klaasi klirin sunnib teda närviliselt kiirustama. Parimad on niisugused trellid, mida saab toa poolt eemaldada, kui inimesed on kodus. See muutub eriti oluliseks tulekahju või mingi muu õnnetuse korral, kui on vaja kiiresti korterist välja pääseda.
- Kõrgematel korrustel on mõttekas trellide asemel paigaldada akendele põrutus- või purunemisandurid. Trelle võib asendada ka akent kattev turvakile. See hoiab klaasi purustamisel tekkivad killud koos ning nõuab vargalt täiendavalt aega, et kile puruks rebida.
- Korteri kohaliku häiresüsteemi soetamisel tuleb arvestada vähemalt 3500-kroonise väljaminekuga. Sellest odavamalt müüvad tavaliselt firmad, kelle usaldusväärsus on kaheldav. Kohalik häiresüsteem ei ole raadiosaatja abil turvafirmaga ühendatud, varga korterisse tungimisel hakkab tööle vaid alarm. Turvafirmaga ühendatud valvesüsteem maksab vähemalt 10 000 krooni. Sel juhul on tagatud, et häire saamisel sõidab turvafirma auto kohe välja.
- Naabrite omavaheline hea läbisaamine aitab ennetada vargusi. Ühe naabri pikemal äraolekul tühjendagu teine tema postkasti. Uksevõti naabri käes aitab palju ka siis, kui vann või kraanikauss vett üle ajab ning päästeametil on vaja kiiresti korterisse pääseda.
- Laste tarvis olgu korteritelefoni mällu salvestatud lühikoodiga hädaabinumbrid. Lastele tuleb rääkida, et igale helistajale ei tohi mingil juhul ust avada. Automaatvastajasse ei ole mõttekas jätta teadet, et korteriomanik on pikemaks ajaks ära sõitnud.
Urmas Tooming, Postimees