Iga metalluks soovimatu sissetungija eest veel ei kaitse. Turvaukse valmistajaid tuleb hoolikalt valida, eelistades neid, kes kasutavad kvaliteetseid materjale.
Politsei juhtinspektor Riimo Raivet nägi hiljuti ust, mille inimene oli lasknud aasta tagasi turvaukse pähe paigaldada. "Selle ümbris oli küll metallist, aga sees oli papist sõrestik. Uks oli niivõrd nigel ja nõrk, et lukke ei pidanudki katki murdma või puurima, piisas vaid ukse lahtimurdmisest. Ei mäletagi, et varem kunagi oleks metall nii kergesti järele andnud," ütleb Raivet ja soovitab enne ukse tellimist firma usaldusväärsust kontrollida. Kindlasti tasuks tema sõnul eelistada puituksele metallist turvaust. "Kindlasti ei tohi lukkude pealt kokku hoida. Ühel uksel peab neid olema kaks, käigu- ja turvalukk," õpetab Raivet. "On soliidseid firmasid, kelle lukud on arvatust nõrgemad, aga paraku. Antireklaami ma teha ei tohi."
Küll võib Raivet rääkida kümmekond aastat tagasi paigaldatud Türgi ja Valgevene lukkudest, mis "kaitsevad" tänaseni paljusid peresid. "Nende lukkude südamik on vilets," ütleb politseinik.
Õige lukk takistab varast kõige tõhusamalt
"95% ukse turvalisusest määrab lukk. Vaid 5% vargakindlusest tagab uks," kinnitab aktsiaseltsi U-Kolle direktor Solomon Kandel. Tema kinnitusel on õigele lukule sama hästi kui võimatu ligi pääseda. Selle korpust ei saa murda ega saagida, sest see ei ulatu uksest välja. Tõeline turvauks lukustub neljas suunas: üles ja alla ning hingede ja lingi poolsest küljest. Selline neljasuunaline on näiteks interaktiivne lukk Mul-t-Lock, millega käib kaasas ka võtmekaart avaja andmetega. Projektijuht Peep Tammemäe kinnitusel ei ole niisugune võti kopeeritav. Kui võti peaks ära kaduma, on võimalik luku südamik ümber kodeerida, aga seda saab teha ainult kaks korda. Pärast ümberkodeerimist kaotab vana võti töövõime. Samas võimaldab võtmekaart lukumüüjatel vana võtit taastada.
"Tean juhust, mil inimene kaotas võtmed ja kutsus kohale Lukuabi, kes avas luku, ust vigastamata, poolteise tunniga. Paraku oli lukusüsteem pärast puurimist ja saagimist täiesti kasutamiskõlbmatu," ütleb Tammemäe ning soovitab lukuga Mul-t-Lock hätta jäämise korral pöörduda pigem ukse paigaldanud firma poole. Kõnealune lukk koos käepidemega maksab 2000-2500 krooni, kuid komplekti saab tellida vaid koos ukse ja paigaldusega, nii et arvestada tuleb 4500kroonise väljaminekuga.
Paljud turvauste valmistajad soovitavad teise lukuna Assa 2000. Kui uks on väljastpoolt korralikult lukustatud, pole võimalik seda seestpoolt lahti keerata ehk teisisõnu - näiteks akna kaudu sisenenud varas uksest välja ei pääse. Üks kahest lukust peaks alati olema selline, mida saab nii seest kui ka väljast ainult võtmega avada.
Veel soovitavad turvauste müüjad eelistada lukke, mille võtmed meenutavad pigem aida- kui koduukse omi, sest selliseid on raske jäljendada.
Turvalise ukse lengid ja ukselehed on terasest. Uksepiit võiks olla ühes tükis, siis pole pragu, kuhu varas kangiteraviku taha saaks lükata. Lisaks peaks turvauks kinnituma vähemalt kolme hingega.
Uks avanegu sissepoole, siis ei pääse saega ligi
Solomon Kandel soovitab ukse paigaldada nii, et see avaneks sissepoole. Siis ei pääse varas n.-ö. strateegilistele punktidele saega ligi. Lisaks on korraliku turvaukse hingedepoolsel küljel turvatapid, mis ka pärast luku või hingede lõhkumist jäävad varga muukimisvahenditele kättesaamatuks.
Kandeli sõnul nõuavad Euroopa Liidu standardid, et turvauks peab olema ka tule- ja helikindel. Eestis sellist nõuet ei ole. Kuid näiteks aktsiaseltsid Saku Metall ja U-Kolle pakuvad turvauksi, mille tulekindlust kinnitavad mitme naaberriigi ja ka päästeameti sertifikaadid. Selle aasta algusest väljastab Eestis kehtivaid sertifikaate TÜV Nord Baltik.
Kes soovib, võib endale tellida kuulikindlast terasest turvaukse, aga niisugune uks kipub tavalisest kolm-neli korda kallim olema.
Vargakindluse seisukohalt küll tähtsusetu, kuid ostjale siiski oluline on ka ukse värv. Aktsiaselts Saku Metall soovitab pulbervärviga kaetud uksi neile, kes soovivad läiget, ning polüuretaanvärvi mati pinna pooldajatele. Arvestada tasuks aga seda, et erinevalt viimasest on pulbervärviga kaetud uksel kriimustusi jms. peaaegu võimatu parandada, mistõttu sobib polüuretaanvärv rohkem siseustele. Kergemad kriimustamised kannatab välja ka emailvärv, samuti puiduimitatsiooniga plastkate. Viimast ei taha isegi koerad kraapida, teab Solomon Kandel. Ukse hind värvist ei sõltu.
Kristel Kirss, SL Õhtuleht