Mõningaid lihtsaid võtteid, kuidas oma kodu turvalisust suurendada.
- Naabrid. Tutvu oma naabritega, ära ole anonüüme! Head suhted naabritega aitavad sul rahuliku südamega suvepuhkust veeta – naabrite informeerimine äraoleku ajast aitab kaasa varguste ennetamisele.
- Signalisatsioon. Nähtavale kohale paigaldatud signalisatsioon sunnib sissetungijat põhjalikult kaaluma, kas on mõtet edasi tegutseda.
- Katus ja aknad. Katuselt ulatub varas edukalt akendeni ja rõdudeni, sellepärast tuleb aknad kindlalt sulgeda. Lukustada tuleb ka kõik väikesed aknad.
- Värav ja aed. Eramaja taha ehitatud kõrge sein või aed aitab sissetungijaid eemal hoida. Juhul, kui maja ümbruses on halvasti kaitstud kohti, kindlusta need. Üks võimalus vargaid eemale tõrjuda on okashekk, samuti on soovitatav eramaja esikülg hästi nähtavaks teha, sest siis ei saa seal märkamatult tegutseda.
- Varuvõti. Ärajäta varuvõtit tavalisse peidukohta uksemati alla, lillepotti või kirjakasti, sest varas oskab selle sealt üles otsida.
- Garaaz ja kuur. Hoia garaaþ ja kuur alati lukus, eriti siis, kui need on elumajaga ühendatud. Lukusta ka tööriistad, redelid jms, et neid ei saaks kasutada majja sissemurdmiseks.
- Korter turvaliseks. Muretse korralik ja tugev välisuks. See peaks olema vähemalt sama kindel kui trepikoja uks. Uksehinged kinnita poltidega, uksepiida sisse võib paigaldada metallriba.
Kui trepikojas ei ole fonolukku, võiksid majaelanikega selle paigaldamise üle nõu pidada.
Kui fonolukk on olemas, ära lase sisse võõraid inimesi, kes ukse taga helistavad või sinu väljudes siseneda tahavad.
- Hoov. Takista potentsiaalse sissetungija tee siseõuele, kus tal on rohkem võimalusi omaette tegutseda.
- Ühiskorter. Kööki või vannituppa minnes lukusta alati oma toa uks. Ara jäta toavõtmeid ukse ette või üldkasutatavasse ruumi, ka ei tasu võtmehoidjale kirjutada oma nime ega toanumbrit.
- Tundmatu külaline. Parim kaitse tundmatu külalise eest on uksesilm ja tugev uksekett. Tee kindlaks, kas tundmatu on see, kellena ta end tutvustab. Kui ta esitleb end politseinikuna või soovib kontrollida gaasi- või elektrimõõdiku näitu, palu tal näidata oma töötõendit. Loa ehtsust võid kontrollida asjaomasesse firmasse helistades. Ära kasuta töötõendile märgitud telefoninumbrit, vaid otsi see telefoniraamatust.
- Signalisatsioon ja seif. Kui kodus on palju väärisesemeid või kui elatakse piirkonnas, kus pannakse toime palju vargusi, tuleks paigaldada signalisatsioon. See on tõhus vahend sissetungija eemale tõrjumiseks. Ka kindlustusfirma oskab soovitada usaldusväärset turvateenuse pakkujat.
- Valgustus. Varastele ei meeldi tegutseda hästi valgustatud kohas. Paljud sensorite või infrapunakiirguse abil töötavad välisvalgustid süttivad, kui nende välja satub mõni liikuv objekt.
- Maja uksed. Kui maja uksed ei ole kindlad, ei ole kodu turvaline. Uks peab olema tugeva konstruktsiooniga ja vähemalt 44 mm paksune. Eriti kerge on lõhkuda ukseklaasi, sellepärast tasub nõrgad uksed massiivsemate vastu vahetada. Täpsemat nõu lukkude kohta saab küsida lukke müüvatest kauplustest. Kasulikud on lukud, mida saab avada ainult võtmega.
- Uksesilm. Uksesilma kaudu on võimalik kindlaks teha, kes on ukse taga.
- Aknad. Võtmega lukustatavast aknast pääseb varas sisse vaid klaasi purustades, kuid see tõmbab tema tegevusele liiga palju tähelepanu. Esmajärjekorras tuleb kindlustada strateegiliselt kõige ohustatumad aknad, mis asuvad esimesel korrusel, õuepoolsetes tubades, vihmaveetorude läheduses või trepikojakatuse kohal. Vajadusel tuleb akende ette paigaldada turvatrellid.
Turvameetmete puhul tuleb arvestada tuleohutust, soovitatav on paigaldada ka tulekahjust märku andvad suitsudetektorid.
- Kodust ära. Sissemurdmine toimub enamasti siis, kui pererahvast ei ole kodus. Seepärast ei tasu oma tööl oleku aega ja puhkusesõite kõikidele avaldada.
Lisaks: kasuta aegreþiimil töötavaid lüliteid, mis panevad sinu ära olles kodus tööle valgustid, raadio, televiisori ja muud seadmed. See jätab mulje, et pererahvas on kodus. Ära paiguta televiisorit ega videomakki nii, et need on aknast näha. Enne puhkusele sõitmist lepi sõbra või naabriga kokku, et ta tühjendaks sinu postkasti, kohendaks kardinaid, koristaks aias lehti ja niidaks muru. Nii jääb mulje, et elu kulgeb oma tavapärast rada.
- Asjade märgistamine. Vargad eelistavad väärtuslikke ning kergesti äraviidavaid ja müüdavaid esemeid, nagu televiisor, videomakk, arvuti, fotoaparaat, antiikesemed ning kuld- ja hõbeehted. Märgi sellistele esemetele oma postiindeks ja maja- või korterinumber. Kasulik on ka üles kirjutada elektroonikaseadmete seerianumbrid, sest siis on sul kergem oma asju ära tunda.
Tarmo Riisenberg, Äripäev