Spetsialistide hinnangul on vargad enamikesse kodudesse sisse murdnud seetõttu, et seda oli viletsate lukkude ja uste või kaitsmata akende tõttu lihtne teha.
Kõige kindlam viis tõsta turvalisust on muretseda turvauks korralike turvalukkudega. Välis-ukse lukustamiseks sobib üksnes turvalukk või kasutuslukk koos lisaturvalukuga. Kindlustusseltsid soovitavad kahte lukku, millest üks peaks olema seestpoolt avatav väändenupuga kasutuslukk, mis võimaldab vajadusel kodust kiiresti väljuda. Teine peab olema turvalukk – mõlemalt poolt võtmega avatav ja suletav. Nii ei saa ka akna kaudu korterisse tunginud varas ukse kaudu ilma võtmeteta lahkuda. Erandiks on nn kahesüsteemsed lukud nagu näiteks ASSA2000 või Boda451S, kus ühel lukul on mõlemad funktsioonid.
Luku turvalisus sõltub mitmest asjast
Kuna Eestis pole veel kindlaks määratud turvalukkudele esitatavaid nõu-deid, siis peaksid inimesed ise oskama hinnata lukkude turvalisust. See sõltub eelkõige materjalist, valmistamise täpsusest ja konstruktsiooni keerukusest. Paraku tuleneb sellest ka hind.
Endises N. Liidus ja sotsialismimaades toodetavate, samuti Türgi, Hiina ja teised odavad lukud on püsinud muutumatuna aastakümneid, tihti on nad ka valmistatud kergelt purunevast materjalist. Vargad oskavad neid kiiresti ja käratult lihtsate tööriistade ja võtetega avada. Lukukomplekt koosneb eri osadest nagu lukuraam, südamikud, ukselingid, katted. Ostes turvaluku komplekti, peaks jälgima, et iga detail oleks õige turvatasemega. Mõnikord üritatakse säästa sadakond krooni 6000-7000-kroonise tehingu juures, ostes lukukomplektile turvasüdamike asemel näiteks tavasüdamikud.
Kui raha napib, tuleks alustada uksele lisaturvaluku paigaldamisest, sest esimese rünnaku ohvriks langevad just lukud. Lisalukk on ilma linkideta ja seetõttu odavam kui linkidega turvalukk. Kui raha on rohkem, peaks koos lisalukuga ostma ka linkidega põhiluku. Kahe korraliku lukustuspunktiga puituks peab kauem vastu kui viletsate lukkudega metalluks. Kui hiljem tellitakse uus uks, saab lasta firmalukke ümber tõsta, need kestavad korteri lukuna vähemalt kümme aastat. Lõppeesmärgiks peaks siiski olema korralik turvauks koos kvaliteetsete turvalukkudega.
Turvauste hinnad algavad 3500 ja turvalukkude hinnad 1500 kroonist. Lisalukud võib saada ka juba 500 krooniga. Kahjuks minnakse tihti seda teed, et tellides küll kalli metallukse, tahetakse kokku hoida lukkude arvelt, andmata endale aru, et sellisel juhul on ka uksele kulutatud raha mõttetu. Eramajades ei tohiks unustada ka rõduuksi ja aknaid. Mugav on kasutada lukustatavaid linke või pealepandavaid aknalukke. Lukke vahetades võiks mõelda ühevõtmelukustuse peale, mis võimaldab ühe võtmega avada kõik vajalikud uksed.
Garantii tõstab usaldust
Korralik lukustus on suur investeering ja vähetähtis pole selle tööiga. Tootja, kes suudab oma toodangule anda pikema garantiiaja kui seadusega tagatud kuus kuud, on usaldusväärsem. Mida pikem on garantiiaeg, seda kindlam võib olla toote kvaliteedis. Tugevamad firmad annavad oma toodetele juba viieaastase garantii. Garantii juures tuleb silmas pidada ka seda, et reeglina kehtib see toote kindlatele omadustele (töökindlus, materjali kulumine vms) ning eeldab heaperemehelikku suhtumist.
Maigi Peeduli, As Assa Balt, Eesti Päevaleht