Ärge hoidke lukkude pealt kokku!

Iga aastaga vajadus vara turvalisuses kasvab ning puudutab igat maja- või korteriomanikku. Uks on igasuguse elamu nõrk koht. Vastavalt statistikale suurem osa sissemurdmisi elamusse toimub ukse kaudu. Seetõttu on tähtis omada turvalist välisust, millest saab teie elamu lisakaitse.
Üldiselt, ükskõik millist ust võib murda lahti. Nii siin maailmas juba on, et ühed mõtlevad välja, kuidas oleks parem uks lukustada, aga teised – kuidas seda kiiremini avada.

Kuid maksimaalselt ennast kindlustada on täiesti reaalne. Hästi monteeritud metalluks ning turvalised lukusüsteemid märgatavalt pikendavad sissemurdmise aega, mis annab omanikule lisavõimalused.
Tänapäeva Eesti ukseturul on küllaltki lai valik. Siin võib leida nii lihtsaid metalluksi 1500 krooni eest türgi või kohalike lukkudega, kui ka luksuslikke uksi seifilukkudega hinnaga 8000-15000 krooni. Kuid neil kõigil on erinev konstruktsioon. Valmistatakse metallraam, mis kinnitatakse seinas varrastega (sügavusega 15-25 cm), nende hingedele pannakse kahest raudlehest (1,5 kuni 6 mm) koosnev uks-karp, mille vahel tavaliselt paiknevad soojus- ja helikindlad materjalid ning lukk. Väljapoolt viimistletakse uks vastavalt tellija maitsele (ja rahakotile). Eriti ilus on viimistlus tamme, pähklipuu, saarepuu ja punase puuga.

Kõige odavamad ja lihtsamad on nn uksed “paugutajad”. Nendes ei ole heli- ja soojusisolatsiooni, kasutatakse odavaid türgi või kohalike lukke. Valmistatud kodukäsitööna, nad ainult loovad kaitstuse näilisust, kuna on kergesti avatavad ja väga lühikese elueaga.

Kui on, mida kaitsta, peab mõtlema soliidsemate konstruktsioonide peale. Jutt käib seifilukkudega välisustest, mis on tehtud kõrgekvaliteetsetest teraslehtedest. Kaaluvad nad suhteliselt vähe – 80-100 kg. Olemasolevad seda klassi uksed pakuvad olulist kaitset mehaanilise lahtimurdmise eest. Väga suurt osa kogu ukse konstruktsioonis omavad uksehinged. Tavaliselt neid keevitatakse raamile ja uksekarbile.

Uksed ise kujutavad endast karpi kahest teraslehest, mis on keevitatud terasprofiilist valmistatud jäikusservade külge. Väga tähtis, et nende vahele ei unustataks panna heli- ja soojuskindel isolatsioon.
Kuid tähtsaimaks ukse ehituse osaks on selle lukk. Meie turg on üleküllastatud erinevate lukkudega. 
Et soovita kasutada türgi või hiina lukke: kuigi nad on suhteliselt odavad, nende kvaliteet on väga madal. On olemas küllaltki head vene variandid, sealhulgas ka vertikaalse mehaanikaga seifilukud. Nad on väga turvalised ning analoogsetest lvälismaistest lukkudest 5-6 korda odavamad. Kuid suur miinus on nende teenindamise puudus.
Head on itaalia firma CIZA poolt valmistatud seifilukud. Nad on vertikaalse mehaanikaga ning on varustatud võimsate riividega, mis sulgevad ukse nii külgedelt, kui ka alt ülesse.

Üldse soovitatakse paigaldada kaks lukku: üks põhilukk, teie – dubleeriv. Põhilukk – keerukas konstruktsioon, seda remontida on väga raske. Ning kui on olemas ainult üks lukk, siis selle katkimineku korral inimene lihtsalt ei saa kodunt lahkuda. Teine lukk, isegi väga nõrk, lubab sulgeda ukse kasvõi ajutiselt.
Paljud suured pikaajaliste töökogemustega firmad, kes on võitnud tarbijate usalduse, soovitavad itaalia firma CISA lukke. Lisaks kõrgele salastatusele ning turvalisusele, on selle firma lukkudel üks omapära, mis on hindamatu metalluste jaoks. Kõik CISA võtmed tarnitakse kindlates, valmistajatehases suletud pakkides. Karp võtmetega avatakse juba pärast ukse paigaldust. Ning kui kunagi tulevikus omanik tahab vahetada võtmeid (tihtipeale see juhtub pärast nende kaotamist), siis talle piisab uue karbi ostmisest ning võtme vahetusest, vahetamata kogu lukku.

Tänapäeval paljud firmad pakuvad oma teenuseid metalluste paigaldamiseks. Kõige tähtsam on see, et pärast paigaldust firma oleks võimeline ka teenindama klienti, kõrvaldama tekkivad ukse või luku rikked.
Ühesõnaga, tähtis on valida selline firma, mis esiteks, ei kaoks pärast ebakvaliteetse toote müüki. Aga teiseks, teostaks paigaldatud ukse teenindamist. Selliste firmade demonstratsioonisaalides võib saada kvalifitseeritud konsultatsiooni, näha konstruktsiooni detaile, katsuda ust.

Metallukse remondi ja teenindamise probleem on tõsine ja aktuaalne. Proovige leida meistrit, kes oleks nõus vahetama lukku metallukses. Teha seda on väga raske. Faktiliselt valmistatakse metallust valitud luku ümber. Metallis freesitakse luku järgi sooned ja augud, keevitatakse külge spetsiaalsed kinnitusosad ning uus lukk lihtsalt peab olema vana koopia. Aga mis juhtub, kui lõpetatakse valitud luku valmistamist või importimist? Kus otsida 10 aasta pärast hiina või türgi lukku? 
Seetõttu soovitaks lugejale uksekompleksi valimisel mitte hoida kokku lukkudel, mis peavad teenima kauem kui suurem osa teistest esemetest.

Lõpetuseks tahaks märkida, et alati peab pidama meeles: metalluks paigaldatakse kauaks, sellega elavad veel teie lapsed, aga võib-olla ka lapselapsed, seetõttu ei ole mõtet hoida ukse pealt kokku. On asju, mida ei tohi teha halvasti ja odavalt. Aga odav metalluks ei päästa sissmurdmise eest, ei täida omaniku lootusi. Seetõttu peab metalluks olema turvaline ja kindel.

Oma ohutuse eest on parem muretseda ette. Kui te lahkute korterist või majast mõttega, et siiani teid ei ole veel proovitud paljaks varastada, aga teie uksed ei ole sealjuures kindlalt kaitstud, selle samaga provotseerite sissemurdmist. Ning selline hooletus läheb teile maksma palju rohkem kui elamu vähemalt minimaalsete kaitsevahendi – metallukse – paigaldus.

Cisa.ee

Comments are closed.